فصل تابستان و استفاده از ضدآفتاب

نور آفتاب، دشمن اصلی پوست و مهمترین علت پیری زودرس، چین و چروک و بروز لکه های تیره بر روی پوست است.نورخورشید از ۳ جزء تشکیل شده است: اشعه مادون قرمز، اشعه ماوراءبنفش و نور قابل رویت که در این میان اشعه ماوراءبنفش که از دو اشعه UVA و UVB تشکیل شده، بسیار مضر و آسیب رسان است و می تواند باعث سرطان های بدخیم پوستی، لگ و تیرگی پوست، چین و چروک و پیری زودرس شود.بهترین و مناسب ترین راه حل برای جلوگیری از تابش اشعه ماوراءبنفش خورشید، مالیدن روزانه کرم ضدآفتاب است، هرچند که لباس های آستین دار، کلاه لبه پهن و عینک آفتابی نیز مانع رسیدن نور خورشید به پوست می شود.

استفاده از یک ضد آفتاب مناسب، علاوه بر اینکه از آثار مخرب ماوراءبنفش بر روی پوست می کاهد، از بروز عوارضی نظیر آفتاب سوختگی، قرمزی، تیره شدن و لکه های پوستی و نهایتاً پیری زود رس پیشگیری می کند.در خرید کرم های ضد آفتاب، نکته ضروری میزان SPF است. SPF عیار حفاظتی پوست در برابر تابش ماوراءبنفش است که حداقل عدد آن ۱۵ و حداکثر آن ۳۰ است که تجویز آن بسته به نوع پوست و شرایط زندگی افراد متفاوت است.

اما مناسب ترین کرم ضد آفتاب در تابستان SPF معادل ۳۰ دارد. ضد آفتاب های با SPF کمتر از ۳۰ را معمولاً در زمستان یا مکان های سرپوشیده به کار می برند. در هنگام خرید ضد آفتاب به اطلاعات عمومی دیگران اکتفا نکنید.نوعی را انتخاب کنید که ضد تعریق و ضد شست وشو باشد.